ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Firstfarms køber ungarnsk selskab for 26 mio. kr.

14/12 12:11

Firstfarms har indgået en købsaftale med det ungarske selskab Try-Béta til en pris på 26 mio. kr.

Det meddeler selskabet tirsdag.

Dermed overtager Firstfarms 1600 hektar opdyrket areal, 6900 ton lager, silokapacitet, maskineri og 15 medarbejdere.

- Det er en virkelig god handel med stor betydning for den fremtidige udvikling i Ungarn. Vi ejer og driver allerede nærliggende steder med svineproduktion, og med overtagelsen af Try-Béta styrker vi vores cirkulære drift i området, hvilket er til gavn for miljøet og for os selv, siger Firstfarms' administrerende direktør, Anders H. Nørgaard, i meddelelsen.

Afgrøderne fra Try-Béta skal blandt andet bruges som svinefoder, mens gødning fra svineproduktionen omvendt kan bruges på Try-Bétas marker, fremgår det videre.

Med overtagelsen af det ungarske selskab ejer og driver Firstfarms samlet 19.200 hektar land.

Handlen vil ikke få betydning for selskabets finansielle forventninger til 2021, men ventes at påvirke driftsresultatet før renter og skat (EBIT) positivt med 3-5 mio. kr. årligt, når den er gennemført.

.\\˙ MarketWire