ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Novo/CFO: Væsentligt at forblive klar til at skrue op for Wegovy-salg

20/12 12:10

Novo Nordisks problemer med at møde efterspørgslen efter Wegovy er opstået, bare ugen efter at sælgerkorpset var indkaldt til et møde i Las Vegas for at forberede en storstilet salgskampagne for vægttabsmidlet.

I stedet må sælgerne nu forberede sig på et halvt år, hvor Novo kun kan opretholde en begrænset produktion, som vil gå til de patienter, der allerede er i behandling. Derimod vil der kun kunne komme få nye patienter i behandling med Wegovy i første halvår i USA.

På en telekonference mandag spurgte en analytiker derfor ind til, hvordan Novo agter at fastholde og motivere sine sælgere inden for vægttabsforretningen.

- Det er selvfølgelig et nøglefokus for os at forblive klar til at kunne skrue op for Wegovy-salget og de salgsfremmende aktiviteter i takt med, at udbudssituationen bliver bedre, lovede finansdirektør i Novo, Karsten Munk Knudsen.

Han pegede, at Novo vil fortsætte med at uddanne læger om fordelene ved vægttabsbehandling. Desuden har Novo også vægttabsmidlet Saxenda i sin portefølje.

- Så fokus vil være på det, og selvfølgelig vil vi fra vores side være skarpt fokuserede på at engagere os i vores amerikanske salgsstyrke. Vægttab er en væsentlig mulighed for selskabet både på kort, mellemlang og lang sigt. Så vi bliver bare nødt til at vente, indtil produktionen kan følge med, og derefter er det fuld kraft frem, siger Karsten Munk Knudsen.

Det er problemer hos en underleverandør, der betyder, at Novo nu først venter at kunne møde hele efterspørgslen efter Wegovy i andet halvår af 2022.

Novo laver selv det aktive stof i Wegovy, mens påfyldningen foregår hos underleverandøren. Imidlertid har de amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, opdaget problemer forbundet med "god fremstillingspraksis" på en af underleverandørens fabrikker i Europa, der midlertidigt har måttet stoppe leverancerne.

Produktionsproblemerne er ikke relateret til Wegovy, men hele fabrikken lukkes midlertidigt, mens problemerne adresseres.

.\\˙ MarketWire