ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Musk sælger yderligere Tesla-aktier for over 500 mio. dollar

22/12 11:13

Elon Musk fortsætter med at sælge ud af sine aktier i Tesla, som han i efteråret lovede efter en afstemning på det sociale medie Twitter, hvor han bad brugerne stemme om, hvorvidt han skulle sælge 10 pct. af sin aktieandel i selskabet.

Det skriver Bloomberg News.

Der er i denne omgang tale om et salg af aktier for 528 mio. dollar, hvilket bringer den totale salgssum op 14,1 mia. dollar siden afstemningen i november.

Topchefen har nu solgt omkring tre-fjerdele af de aktier i elbilsproducenten, som han lovede at sælge.

Tesla-aktien har tidligere vist store udsving ved Musks aktiesalg, der både har kastet store kursstigninger og -fald af sig.

Elbilsaktien stiger 2,3 pct. i det amerikanske formarked onsdag.

.\\˙ MarketWire