ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Valuta: Sidste krampetrækninger inden bøgerne gøres op for året

30/12 06:32

Der er stilhed på valutamarkedet torsdag morgen, hvor markedsdeltagerne holder sig på sidelinjen frem mod nytår og dermed årsopgørelsen.

Bevægelserne i markedet bærer præg af de sidste krampetrækninger inden årsskiftet, og volumen er særdeles sparsom, hvilket betyder, at de få handler, der foretages, har en langt større kursmæssig effekt, end det normalt ville være tilfældet.

Dollarindekset, der måler dollar mod euro, japanske yen, pund sterling, canadiske dollar, schweizerfranc og svenske kroner, ligger torsdag morgen i 95,91 mod 95,92 onsdag eftermiddag.

Japanske yen er den mest bevægende valuta over de seneste dag, idet markedet her ikke ligger under for samme årsopgørelse som store dele af resten af verden.

Det japanske regnskabsår går fra april til marts, og det er således blot tredje kvartal af året, der afsluttes ved den vestlige verdens nytår.

Yen ligger tæt på det svageste niveau siden marts 2017 kun afbrudt af en kort periode på to dage i november i år, hvor dollar lå sølle 0,05 yen højere end tilfældet er i dag.

Det er de finansielle markeders mere afslappede forhold til covid-varianten Omikron og dens forventede mindre alvorlige sygdomsfremkaldende effekt, der får investorerne til at trække sig ud af sikre kapitalplaceringer, som blandt andet japanske yen står som eksponent for.

Også amerikanske dollar er mærket af den lidt mere postive holdning til covid-pandemien, trods Omikrons eksplosive udbredelse i såvel USA som i Europa.

- Amerikanske dollar genoptog tilbagetoget i løbet af natten, da markederne fortsætter med at satse på at afslutte Omikron-frygten takket være det lave antal hospitalsindlæggelser. Det har tilskyndet investorerne til at afvikle defensiv positionering og gå tilbage til den globale genopretningshandel, siger analytiker Jeffrey Halley fra Oanda i Sydney ifølge Reuters.

Men med langt de fleste markedsdeltagere borte fra markedet op til årets udgang, advarer analytikere mod at læse for meget i bevægelserne.

- I tider som disse handles der meget teknisk, da korttidshandlere forsøger at vride de sidste gevinster ud af markedet ved årets udgang, pointerer valutachef Brad Bechtel fra Jefferies i et notat ifølge Reuters.

Euro koster torsdag morgen 1,1345 dollar mod 1,1350 dollar onsdag eftermiddag, mens pund koster 1,3495 dollar mod 1,3485 dollar onsdag.

Dollar ligger samtidig i 115,00 yen torsdag morgen mod 114,90 yen onsdag.

.\\˙ MarketWire