ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Valuta: Yen rammer laveste niveau siden 2017 over for dollar

4/1 06:32

Yen bliver ladt i stikken på valutamarkedet tirsdag, hvor stigende amerikanske obligationsrenter har fået investorerne til at foretrække dollar frem for den japanske valuta.

Yen rammer tirsdag morgen det svageste niveau i fem år. Der går 115,75 yen på en dollar mod 115,29 yen mandag.

Mandag steg den tiårige amerikanske rente hele 12 basispoint til 1,63 pct., og her overfor står en tiårig japansk rente, der kun lige akkurat ligger over nul.

- Markedet indregner et mere aggressivt rentescenarie i 2022 i USA, eller i hvert fald risikoen for det, og det giver dollar væsentlig støtte, siger Shinochiro Kadota, valutastrateg hos Barclays, til Reuters.

Og sammenlignet med den amerikanske centralbank er der i øjeblikket ikke meget, der tyder på, at den japanske centralbank har tænkt sig at stramme sin pengepolitik og derved gøre det mere attraktivt at sidde med yen.

Ifølge Bloomberg News har fonde administreret af Morgan Stanley og JPMorgan advokeret for at sælge yen netop med henvisning til et voksende rentespænd mellem Japan og USA

Dollar ligger til gengæld forholdsvis stille over for euro tirsdag morgen, hvor der går 1,1301 dollar på en euro mod 1,1292 dollar mandag eftermiddag.

.\\˙ MarketWire