Kinesiske teknologiaktier falder på Hongkong-børsen
5/1 08:15
Der er igen onsdag pres på de kinesiske teknologiaktier på Hongkong-børsen, efter at Tencent Holdings har solgt ud af sine teknologiselskaber for anden gang på to uger, rapporterer Bloomberg News.
Teknologisektoren under det toneangivende Hang Seng-indeks er faldet op til 4,2 pct. onsdag, hvilket ikke er set værre siden september. Det er tredje dag i træk med tilbagegang, og teknologiindekset handles nu i det laveste niveau, siden indekset blev oprettet i juli 2020.
Det seneste fald kommer, efter at Tencent onsdag har solgt aktier i den singaporeanske e-handelsvirksomhed Sea for 3 mia. dollar.
Frasalget har ifølge Bloomberg skabt spekulationer om, at det kan blive starten på en bølge af frasalg i sektoren, efter at de kinesiske myndigheder har strammet tilsynet med kinesiske teknologiselskaber.
Senest har de kinesiske myndigheder meddelt, at de fra den 15. februar implementerer nye regler, så selskaber, der har data fra mere end 1 mio. brugere, skal gennemgå et sikkerhedstjek, før de kan børsnoteres i udlandet.
Fra den 1. marts indføres desuden regler for selskabernes brug af algoritmer.
Onsdag har de kinesiske myndigheder desuden uddelt bøder til en lang række af de største kinesiske teknologivirksomheder for overtrædelser af konkurrenceloven, skriver Dow Jones.
I alt er der fundet mere end et dusin overtrædelser fra virksomheder, der har undladt at rapportere visse investeringer og overtagelser. Tencent og Alibaba er blandt virksomhederne, der har fået bøder på 500.000 yuan, eller 484.000 kr., per overtrædelse.
.\\˙ MarketWire