USA/Sampension: Regnskabssæson over forventning i vente - 2022 usikker
11/1 10:28
Bedringen i USA's økonomi har gjort godt for indtjeningen hos de amerikanske selskaber og landets detailsalg. Der spås derfor resultater over forventning, når USA indleder fjerde og sidste regnskabssæson for 2021 i denne uge.
Det skriver Philip Jagd, der er aktiechef i Sampension, i en analyse.
De amerikanske aktier er i fjerde kvartal steget 10 pct., og der skal derfor leveres betydelige resultater for ikke at skuffe. Men det kan de amerikanske selskaber også, mener aktiechefen.
- Vi forventer, at selskabernes indtjening har nydt godt af det tiltagende tempo i den amerikanske økonomi og et solidt detailsalg i kvartalet, og selskaberne kan derfor efter vores vurdering slå forventningerne i markedet. Mens markedet forventer en nedgang på omkring 5 pct. i selskabernes indtjening i kvartalet, vurderer vi, at det er muligt, at selskaberne faktisk leverer 5 pct. fremgang, lyder det.
Regnskabssæsonen skydes i gang i USA på fredag, hvor de store finansselskaber lægger ud, og topper i uge 5 til 7.
Hvor positive overraskelser vil resultere i moderat positive reaktioner, vurderer Philip Jagd, at skuffelser vil blive straffet hårdt. Der vil derfor være stor spredning i afkastene hos selskaber, der leverer, og de, som ikke gør.
Knap så sikker er aktiechefen dog på den kommende regnskabssæson, hvor flere faktorer kan agere benspænd for de amerikanske selskaber - blandt andet de stigende renter, der kan trykke prissætningen i USA sammenlignet med resten af verden.
En stærk dollar kan også svække de amerikanske selskabers konkurrenceevne og indtjening i udlandet, som ventes under pres i 2022.
- Og endelig så er der den aktuelle eksplosion i antallet af corona-smittede i USA, som vil skabe uklarhed for virksomhederne og påvirke virksomhedernes udmeldinger i negativ retning i den kommende tid, afslutter Philip Jagd.
.\\˙ MarketWire