Valuta: Lille dollar-styrkelse inden pengepolitisk møde i Washington
24/1 06:32
Valutamarkedet starter ugen stille mandag, hvor den amerikanske dollar styrkes en anelse, mens investorerne forbereder sig på januars pengepolitiske møde i den amerikanske centralbank, Federal Reserve.
Det amerikanske dollarindeks, der vejer den amerikanske valuta i forhold til den fælleseuropæiske euro, japanske yen, britiske pund, canadiske dollar, schweizerfranc og svenske kroner ligger mandag morgen i 95,70 mod 95,56 fredag eftermiddag.
- Fed har markederne i kort snor. Og i denne uge vil de både trække og rykke, vurderer analytiker Frederic Neumann fra HSBC i Hongkong ifølge Reuters.
Mødet i Federal Open Mark Committee, som er den amerikanske centralbanks pengepolitiske udvalg, løber af stablen 25.-26. januar, og selv om der ikke ventes direkte ændringer i pengepolitikken og dermed ændringer i renten, samles interessen om kommentarer fra centralchef Jerome Powell på det efterfølgende pressemøde.
- Det, der får investorerne ud på kanten af stolen, vil være de indikationer, som topchef Powell kan komme med om kvantitativ stramninger senere i 2022 på pressekonferencen, siger Frederic Neumann.
Nogle investorer spekulerer i, at det er muligt - omend usandsynligt - at Federal Reserve allerede nu vil hæve renten for første gang siden pandemien begyndte for at tackle den skyhøje inflation.
- Vi betragter den højere risiko som værende, at FOMC's udtalelse skildrer et presserende behov for at handle snart, sandsynligvis i marts, i lyset af den meget høje inflation. Det kunne kulminere i en beslutning om at stoppe de kvantitative lempelser brat i midten af februar, skriver analytikere fra Commonwealth Bank of Australia i Sydney i et notat ifølge Reuters.
En stram tone eller en hurtigere afslutning på lempelsesprogrammet - hvis ikke begge - kan ultimativt tilskynde de finansielle markeder til at prissætte en risiko for en renteforhøjelse på 50 basispoint i marts, hvilket ifølge Commonwealth Bank of Australias analytikere i så fald vil føre til en skarp styrkelse af dollar.
Markedet har på nuværende tidspunkt indregnet fire rentestigninger i 2022 på hver 0,25 pct.point.
Euro koster mandag morgen 1,1330 dollar mod 1,1350 dollar fredag eftermiddag, mens pund koster 1,3555 dollar mod 1,3560 dollar fredag.
Dollar ligger samtidig i 113,85 yen mandag morgen mod 113,70 yen fredag.
.\\˙ MarketWire