Obligationer/tendens: Lille rentepil op før sværm af PMI-tal
24/1 07:25
De danske statsrenter kan starte en spids højere i mandagens handel, efter at de i slutningen af sidste uge fulgte med aktierne ned.
Stor usikkerhed på aktiemarkedet fik nemlig investorerne til at søge sikkerhed i statspapirerne, hvilket sendte kurserne op og renterne lidt ned igen efter en årsstart, hvor tendensen ellers klart har været til stigende renter.
Fredag sluttede renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation i 0,10 pct. efter et fald på 4 basispoint fra torsdag, hvor renten i øvrigt faldt med 3 basispoint.
I USA faldt den toneangivende tiårige T-bond-rente fredag med 2 basispoint til 1,76 pct., men mandag morgen er renten igen kravlet op i 1,77 pct., hvilket er 2 basispoint højere end ved dansk lukketid fredag.
Samtidig indikerer de amerikanske futures også igen fremgang i aktierne mandag, men i Europa er futures dog stadig malet i rødt, hvilket kan fortsætte behovet for sikker havn og dermed være med til at holde renterne nede.
Stigende renter har generelt været et tema i 2022, og på trods af rentefaldene torsdag og fredag i sidste uge er den effektive rente på den toneangivende tiårige danske statsobligation alligevel omtrent fordoblet siden årets start.
Og de stigende renter bliver fortsat et tema i denne uge, når den amerikanske centralbank, Federal Reserve, holder rentemøde - formentlig det sidste af slagsen, inden banken forventeligt til maj begynder at hæve sin ledende rente for at tøjle den voldsomme inflation i landet, der i december nåede sit højeste niveau for prisstigninger siden 1982.
Rentemødet afsluttes onsdag aften dansk tid, og investorerne vil lytte godt efter signaler om, hvor hurtige - og hvor store - renteforhøjelserne vil blive.
Allerede mandag kan investorerne dog se frem til at blive tæppebombet med PMI-opgørelser fra hele verden.
Allerede natten til mandag er der landet tal fra Japan, og i løbet af dagen kommer turen til både Frankrig, Tyskland, eurozonen som helhed og USA.
.\\˙ MarketWire