Obligationer/tendens: Mere ro på efter voldsomme rentestigninger
7/2 07:04
Sidste uge bød på voldsomme rentestigninger herhjemme og i udlandet efter torsdagens rentemøde i Den Europæiske Centralbank torsdag og en uventet stærk jobrapport fra USA fredag.
Umiddelbart tyder det på rentestabilisering mandag morgen, hvor investorerne blandt andet kan se frem til tal for den tyske industriproduktion.
Herhjemme lukkede den tiårige danske rente fredag i 0,45 pct. Det var 9 basispoint højere end torsdag, hvor den steg 11 basispoint. I løbet af ugen steg renten på papiret fra 0,14 pct.
MERE HØGEAGTIGE
- Først var det ECB i torsdags, der fyrede op under renterne ved at være meget mere høgeagtig end ventet, og fredag var det en meget stærkere amerikanske jobrapport, der sendte renterne endnu mere nordpå, skriver Nordea i en kommentar.
Rentestigningerne kommer ubekvemt for nogle danske boligejere, der i den kommende tid får reguleret renten på deres rentetilpasningslån.
I denne uge løber årets største rentetilpasningsauktion nemlig af stablen, når boliglån for omkring 80 mia. skal have en ny rente. Her er vil mange boligejere ifølge cheføkonom Søren Kristensen fra Sydbank opleve, at de negative renter forsvinder.
- Der er dog andre boligejere, som kan score en gevinst på de kraftigt stigende renter. Rentestigningerne har nemlig for alvor åbnet muligheden for at opkonvertere. Det kan for nogle boligejere betyde, at man med et lån på 2 mio. kr. kan skære næsten 300.000 kr. af restgælden, skriver Søren Kristensen i en kommentar.
Mens det i starten af året primært var de lange renter, der kørte op, så har de korte også fået fart på i den senere tid. Det startede ifølge Søren Kristensen da, inflationen i eurozonen leverede en af de største overraskelser i mange år, og det tog for alvor fart, da ECB-chef Christine Lagarde på pressemødet i kølvandet på rentemødet for alvor åbnede for, at investorerne kunne spekulere i renteforhøjelser.
HØJ LØNVÆKST I USA
I USA steg renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation fredag med 8 basispoint til 1,91 pct., efter at den amerikanske jobrapport for januar havde viste en noget stærkere jobskabelse samt lønvækst end ventet.
Mandag morgen starter den tiårige T-bondrente i knap 1,91 pct. på markedet i Tokyo. Det er et enkelt point under renteniveauet, da obligationsmarkedet i Danmark lukkede fredag.
Mandag kl. 8 kommer der tal for den tyske industriproduktion i december. Analytikerne venter ifølge Bloomberg News en stigning på 0,5 pct. fra måneden før - men et fald på 3,6 pct. på årsbasis, efter at manglen på komponenter har trukket fart ud af produktionen.
.\\˙ MarketWire