ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Danmark/Dansk Erhverv: Forbrugerne har svært ved at finde optimismen

18/2 09:14

På trods af de bortfaldet coronarestriktioner, så er forbrugertilliden i Danmark faldet til minus 3,2 i februar, hvilket er et fald fra minus 1,5 i januar.

Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Det er den høje inflation og de meget høje energipriser, der trykker humøret hos forbrugerne i øjeblikket, påpeger seniorøkonom hos Dansk Erhverv Kristian Skriver.

- Inflationen er tiltaget kraftigt i løbet af de seneste måneder. Senest i januar var inflationen på 4,3 pct. Hvis man ser bort fra en enkelt måned i 2008, så skal vi tilbage til 1989 før vi sidst havde så høje prisstigninger herhjemme. Det er særligt kraftigt tiltagende prisstigninger på energi, der sender inflationen i vejret, lyder det fra Kristian Skriver.

Den lave forbrugertillid hænger samtidig sammen med forbrugernes vurdering af den danske økonomi, hvilket kan undre fordi den økonomiske vækst er på sit højeste siden 2006, og beskæftigelse er ligeledes rekordhøj.

Men det ser trods alt ikke helt sort ud.

- Tværtimod forventer vi fortsat pæn fremgang i forbruget i år, fordi der er flere ting, der peger i retning af øget forbrug. Beskæftigelsen er rekordhøj, mens ledigheden er på det laveste niveau i mere end et årti. Vi forventer, at de gode privatøkonomiske forudsætninger vil overgå forbrugernes dårlige humør, og vil sikre pæn fremgang i forbruget i år, påpeger Kristian Skriver.

.\\˙ MarketWire