ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Glunz & Jensen: Prognose for 2022/23 indikerer vækst i top og bund

23/2 15:49

Glunz & Jensen er onsdag eftermiddag kommet med en prognose for regnskabsåret 2022/23.

Prognosen kommer samme dag, som selskabet har fremlagt regnskab for tredje kvartal og hævet forventningerne til indeværende forskudte regnskabsår 2021/22.

Glunz & Jensen venter i 2022/23 en omsætning på 150-155 mio. kr., et driftsresultat før- af og nedskrivninger, EBITDA, på 20-25 mio. kr. samt et overskud før skat på 14-18 mio. kr.

Tidligere på eftermiddagen opjusterede selskabet sine forventninger til 2021/22 efter et kvartal over forventningerne trods svære markedsbetingelser, fremgik det af meddelelsen.

For indeværende regnskabsperiode venter Glunz & Jensen således en omsætning på 145 mio. kr., et EBITDA-resultat på 23 mio. kr. og et resultat før skat på 14 mio. kr.

.\\˙ MarketWire