Aktier/tendens: Blodbad i vente efter russiske angreb i Ukraine
24/2 08:26
Der er store kursfald i vente på det danske aktiemarked, efter at Rusland natten til torsdag officielt har indledt krig mod Ukraine.
Det har sendt futures for aktierne i både USA og Europa i kulkælderen og banket de asiatiske markeder dybt i rødt.
For det tyske DAX-indeks falder futures med 5,3 pct., og dermed ser det også sort ud herhjemme for C25-indekset, der onsdag faldt med 0,6 pct. til 1651,42.
Natten til torsdag oplyste Ruslands præsident, Vladimir Putin, at han indledte en militær operation med fokus på at befri befolkningen i Donbass-regionen fra undertrykkelse.
Siden har der været talrige meldinger om kamphandlinger og eksplosioner fra talrige medier verden over, og Ukraine er officielt gået i undtagelsestilstand. Der er også allerede meldt om det første dødsfald som følge af krigshandlingerne.
- Den foreløbige vurdering er, at angrebet er ganske omfattende, hvilket tyder på, at Rusland sigter mod at invadere hele Ukraine. Investorerne har reageret med stor nervøsitet. Investorerne sælger ud af usikre aktiver og søger mod de sikre havne i statsobligationer og dollar, skriver Kim Fæster, der er chefanalytiker hos Jyske Bank, i en kommentar torsdag morgen.
ISS I FOKUS MED ÅRSREGNSKAB
Bag det altoverskyggende tema for dagen gemmer der sig også selskabsspecifikke nyheder.
Det drejer sig blandt andet om serviceselskabet ISS, der har afleveret årsregnskab for 2021.
Det pegede på højere vækst end ventet i andet halvår, hvor driften omvendt skuffede en anelse, mens selskabets forventninger til 2022 anses for forsigtige.
For hele 2021 endte ISS med en organisk vækst på 2 pct., og den ventes accelereres i 2022, hvor selskabet sigter efter en vækst på "over" 2 pct.
Driftsmarginen, der sidste år endte på 2,5 pct., ventes samtidig øget til "over" 3,5 pct.
ISS-aktien sluttede 0,5 pct. lavere i 129,65 kr. onsdag.
FLERE REGNSKABER I VENTE
I løbet af torsdagen venter der desuden en række regnskaber fra mindre selskaber i form af Møns Bank, Danske Andelskassers Bank (DAB), Hvidbjerg Bank og Cbrain.
Og også fra udlandet er der maser af regnskabsaktivitet torsdag, hvor blandt andet verdens største bryggeri, AB Inbev, er aktuelt med tal, ligesom flere andre store selskaber er det.
SMÅ KURSMÅLSÆNDRINGER
NKT har i øvrigt fået sænket sit kursmål til 320 kr. fra 345 kr. hos Credit Suisse, der ifølge data fra Bloomberg News fastholder den positive anbefaling "outperform".
Aktien endte efter onsdagens regnskab for fjerde kvartal og hele 2021 med 10,1 pct. til 241 kr.
Regnskabet viste blandede takter med bedre end ventet omsætning og dårligere end ventet drift, men særligt forventningerne til 2022 var en skuffelse for investorerne.
FLSmidth har fået sænket sit kursmål til 230 kr. fra 250 kr. hos selvsamme Credit Suisse, der fastholder anbefalingen "neutral".
FLSmidth bakkede onsdag med 1,7 pct. til 198,20 kr.
.\\˙ MarketWire