ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Jyske Bank/USA: Krigen i Ukraine vil presse inflationen yderligere op

25/2 14:23

Krigen i Ukraine kommer i høj grad til at bidrage til øget inflation i USA, som i forvejen rundede 7,5 pct. i januar, og det er genstand for en fortsat bekymring hos Federal Reserve, Fed. Det vil give yderligere anledning til, at renten bliver hævet på mødet i marts og resten af året.

Det skriver chefanalytiker hos Jyske Bank Kim Fæster i en kommentar fredag.

Selvom krigens effekt på væksten i USA vil være begrænset grundet begrænset amerikansk og russisk samhandel, så har den blandt andet medført en stigning i olieprisen på 18 pct eller 15 dollar til et niveau over 100 dollar per tønde. Det vil medføre yderligere stigning i inflationen i februar.

- En sådan prisstigning plejer at dæmpe BNP - væksten med 0,1 pct.point, og samtidig løfter det inflationen med 0,6 pct.point. Invasionen af Ukraine kommer således til at ramme amerikansk økonomi som et udbudschok med begrænset effekt på væksten, men solid effekt på inflationen, skriver Kim Fæster.

Fed venter givetvis stadig, at inflationen vil aftage i løbet af året, men risikoen for at inflationen forbliver høj, er steget i Fed-medlemmernes øjne, og det er en risiko, som den amerikanske centralbank ikke kan se passiv til.

- Jo længere inflationen forbliver høj, desto større risiko er der for, at det sætter sig i inflationsforventningerne samt løfter prisstigninger og lønkrav, påpeger Kim Fæster.

.\\˙ MarketWire