ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tysk kemikoncern leverer lidt over det forventede

1/3 07:53

Tyske Bayer kom ud af fjerde kvartal med lidt bedre resultater end ventet af analytikerne, og kemikoncernen spiller også ud med en 2022-prognose på linje med analytikerkorpsets estimater.

I fjerde kvartal omsatte Bayer for 11,12 mia. euro, mens den justerede driftsindtjening, EBITDA, endte på 2,4 mia. euro.

Til sammenligning havde analytikerne estimeret en omsætning på 10,57 mia. euro og et driftsresultat på 2,32 mia. euro.

Kerneindtjeningen opgøres endvidere til 1,26 euro per aktie mod analytikerkonsensus på 0,99 euro.

I 2022 venter Bayer en omsætning på 46 mia. euro og et driftsresultat, EBITDA, på omkring 12 mia. euro. Analytikerne havde på forhånd her estimeret netop 12 mia. euro i driftsresultat og 45,37 mia. euro i omsætning.

Bayer-aktien faldt mandag 2,6 pct. til 51,51 euro.

.\\˙ MarketWire