Aktier/tendens: Regnskab fra Norden og kursmålshug til Norden
3/3 08:36

Hovedrollerne på det danske aktiemarked torsdag bliver blandt andet Unibrew, som har fået hug i sit kursmål hos banker og finanshus. Derudover er rederiet Norden klar med regnskab for fjerde kvartal.
Generelt kunne det tyde på en start på torsdagens aktiemarked præget mindre usikkerhed blandt investorer efter chefen for den amerikanske centralbank, Federal Reserve, Jerome Powells udtagelser om lavere renteløft onsdag, hvilket afspejlede sig i de amerikanske aktier.
- Powells kommentarer onsdag var medvirkende til at berolige investorerne i en tid, hvor der ellers fortsat hersker stor usikkerhed. Der var tale om pæne stigninger i de amerikanske aktier onsdag, skriver Niels Christensen, der er chefanalytiker hos Nordea, i en morgenrapport.
Det kan betyde en marginalt positiv åbning på det danske aktiemarked torsdag.
Futures for de toneangivende amerikanske indeks viser en lille fremgang fra 0,1 pct. til 0,2 pct. Futuren for det tyske DAX-indeks stiger 0,04 pct.
Det danske C25-indeks faldt onsdag 1,7 pct. til 1721,70 oven på en dag, hvor handlerne trods alt fandt risikolysten frem på bekostning af de defensive aktier, som det danske C25-indeks har op til flere af. Men særligt Unibrew trak det ned på baggrund af et skuffende årsregnskab, som blev lagt frem tirsdag efter lukketid.
UNIBREW FORTSÆTTER NEDTUR
Royal Unibrew har fået nye lavere kursmål fra en række finanshuse, efter at bryggeriet offentliggjorde regnskab tirsdag aften og knyttede kommenterer til udviklingen onsdag.
For 2022 venter Unibrew et driftsoverskud før renter og skat (EBIT) på 1650-1800 mio. kr. Analytikere havde ifølge Bloomberg - og ifølge estimater indsamlet før krigen brød ud - ventet 1871 mio. kr. i 2022.
Torsdag morgen har Berenberg, JPMorgan, Deutsche Bank og ABG kvitteret med sænkede kursmål.
Aktien faldt 8,7 pct. til 625,60 kr. onsdag.
BEDSTE REGNSKAB I 11 ÅR FRA NORDEN
Rederiet Norden kunne fortsat lukrere på et stærkt marked for tørlast, og det betyder, at rederiet er kommet stærkere ud af fjerde kvartal af 2021 målt på det justerede overskud end tilfældet var sidste år.
Det viser tørlast- og produkttankrederiets regnskab, som blev offentliggjort torsdag morgen.
Overskuddet - justeret for køb og salg af skibe - endte på 120 mio. kr. mod 21 mio. dollar i fjerde kvartal af 2020.
- Norden opnåede det bedste resultat i 11 år med et overskud på 205 mio. dollar (for hele året, red.) baseret på aktiv handel, rekordhøje aktivitetsniveauer og god eksekvering på et stærkt tørlastmarked, lyder det blandt andet fra administrerende direktør Jan Rindbo i regnskabet.
Rederiaktien steg onsdag 0,1 pct. til 165,20 kr.
Også Fynske Bank vil præsenterer regnskab for fjerde kvartal, hvor selskabet venter i 2022 et resultat før skat i niveauet 40-50 mio. kr.
Aktien faldt 4,3 pct. til 111 kr. onsdag
Brøndby IF kommer ligeledes med årsregnskab torsdag. Fodboldklubben venter i 2021 et resultat før skat i niveauet 65 til 95 mio. kr.
Aktien steg 1,8 pct. til 0,5 kr. onsdag.
KURSMÅLSÆNDRING TIL SYDBANK
Sydbank har i kølvandet af onsdagens regnskab fået hævet sin anbefaling til "køb" fra "hold" hos kollegaen Nordea. Samtidig fastsættes kursmålet til 250 kr.
Sydbank fremlagde onsdag morgen et regnskab for fjerde kvartal, der var lidt stærkere end ventet. Derudover fastholdt banken sine forventninger til 2022 om et resultat efter skat på 1150-1450 mio. kr.
Til sammenligning var der af analytikerne ventet 1420 mio. kr.
Aktien faldt 3,3 pct. til 203,80 kr.
LUFTHANSA ER DYR AT HOLDE PÅ VINGERNE
Det tyske luftfartsselskab Lufthansa præsenterer et underskud for 2021 på 2,2 mia. euro. Det er trods de røde tal en forbedring i forhold til 2020, hvor minusset lød på 6,7 milliarder euro.
Torsdag fragår udbytte i Ringkjøbing Landbobank på 7 kr. per aktie.
.\\˙ MarketWire