ProInvestor test version Gå til proinvestor.com
Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

JD.com overrasker med større end ventet omsætning og indtjening

17/5 12:58

Det kinesiske e-handelsselskab JD.com, der er noteret på børsen i New York samt i Hongkong, har i første kvartal leveret en bedre end ventet omsætning og indtjening.

Det skriver Bloomberg News, der pointerer, at Kinas næststørste onlineforhandler fik et salg på 239,66 mia. yuan i første kvartal, mens analytikerne ventede 236,7 mia. yuan.

Den justerede driftsindtjening målt på EBITDA er landet på 6,07 mia. yuan, mens analytikerne kun ventede 3,65 mia. yuan.

Den justerede indtjening per ADR-aktie blev på 2,53 yuan mod ventet 1,47 yuan.

Aktien indikeres 7,5 pct. højere i 55,37 dollar i det amerikanske formarked.

JD.com er i formarkedet også hjulpet af håb om, at et møde mellem de kinesiske myndigheder og store teknologiselskaber tirsdag vil føre til en mindre stram regulering af sektoren, der har været udsat for store indgreb.

.\\˙ MarketWire