Valuta: Yen styrkes af hints om intervention fra Bank of Japan
14/9 14:59
Den japanske yen er i klar fremdrift onsdag eftermiddag, efter at der er opstået historier i markedet om, at den japanske centralbank, Bank of Japan, tygger på en intervention for at styrke valutaen.
Over den seneste lange periode er yen blevet svækket klart over for eksempelvis den amerikanske dollar, der har fundet styrke gennem en serie af renteforhøjelser fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve.
Og netop det kan betyde, at en eventuel intervention ikke vil have en helt så stor og blivende effekt i markedet.
- Hvis markedet fortsætter med at sælge yen, er der mere pres på finansministeriet og Bank of Japan i forhold til at kommunikere til markedet, at de seneste bevægelser er sket for hurtigt, siger Masayuki Kichikawa, der er chefmakrostrateg hos Sumitomo Mitsui DS Asset Management, til nyhedsbureauet Reuters.
- Lige nu bliver dollar stærkere, og yen bliver svagere på grund af den store renteforskel mellem USA og Japan, så det er svært at skabe en effektiv intervention. Derfor tror jeg, at det er bedre at vente, fortsætter han.
Markedet tager dog allerede onsdag bestik af rygterne og sender yen i vejret.
Over for dollar styrkes yen til 143,04 yen fra 144,23 yen per dollar ved dansk lukketid tirsdag.
Over for euro løftes yen samtidig til 143,09 yen per euro fra 144,44 yen per euro ved 17-tiden tirsdag.
I krydset mellem euro og dollar har sidstnævnte stadig overhånden efter tirsdagens inflationstal. En euro koster 1,0007 dollar mod 1,0015 dollar per euro tirsdag eftermiddag.
.\\˙ MarketWire