USA/åbning: Bristol-Myers fører an på Wall Street i grønt
12/9 15:48
Det gode fredagshumør, der sikrede en god afslutning på aktieugen i USA i sidste uge, hænger stadig ved mandag, hvor det igen er den grønne farve, der er dominerende fra start.
S&P 500-indekset stiger efter kort tids handel med 0,6 pct., Nasdaq-indekset lægger 0,7 pct. til værdien, og Dow Jones-indekset stiger med 0,4 pct.
Generelt bedre risikovillighed præger også de europæiske aktiemarkeder mandag - trukket af ret klare kommunikative linjer fra Den Europæiske Centralbank (ECB) efter sidste uges renteløft og pæne fremskridt for de ukrainske styrker i forsvaret af deres hjemland.
- Rusland/Ukraine-situationen skaber lidt glimmer af håb for markedet om, at der kan være en løsning, som kan give en lettelse i intensiteten af energichokket. For nu bliver de informationer, vi får ind, tolket som værende "bullish" af markedet, siger Hani Redha, der er porteføljeforvalter hos PineBridge Investments, til nyhedsbureauet Reuters.
BRISTOL-MYERS LØFTES AF GODKENDT PSORIASIS-MIDDEL
Blandt enkeltaktierne er der positiv opmærksomhed til blandt andet Bristol-Myers Squibb, der løftes af en god regulatorisk nyhed.
De amerikanske sundhedsmyndigheder, Food and Drug Administration (FDA), har således godkendt Bristol-Myers' Sotyktu til behandling af psoriasis til markedsføring.
Og midlet har tilmed undgået en såkaldt "black box"-advarsel - den højeste sikkerhedsrelaterede advarsel, FDA kan påklistre et lægemiddel.
Analytikere ser ifølge Bloomberg News nyhederne som en sejr for selskabet og vurderer, at de udeblivende advarsler vil hjælpe Bristol-Myers til at sikre Sotyktu en god position på det orale anti-inflammatoriske marked.
Bristol-Myers Squibb-aktien stiger med 6,7 pct. til 74,86 dollar i den tidlige handel mandag.
For softwareproducenten Adobe går det den anden vej med et fald på 0,3 pct. til 393,71 dollar fra start.
Det sker, efter at finanshuset Mizuho Securities har sænket sin anbefaling af aktien til "neutral" fra "køb" på grund af risiko for skuffende forventninger til fjerde kvartal af regnskabsåret 2021/22.
Adobe afleverer regnskab for tredje kvartal af regnskabsåret på torsdag, og her kan prognosen godt komme til at overraske til den negative side, advarer Mizuho Securities ifølge Bloombeerg News.
Finanshuset sænker også sit kursmål for Adobe til 440 dollar fra 480 dollar.
TRANSOCEAN FÅR ROS FRA NORGE
I modsat retning er det gået for borerigselskabet Transocean, der har fået løftet sin anbefaling hos norske Sparebank 1.
Den norske bank siger nu "køb" mod tidligere "neutral" og sætter kursmålet til 5 dollar.
Transocean-aktien har startet mandagens handel med et plus på 1,0 pct. til 3,79 dollar.
Dermed er der fortsat kurspotentiale på godt 30 pct., når man sammenholder med kursmålet fra Sparebank 1.
Lidt rampelys er der også til software- og computerteknologiselskabet Oracle, som afleverer sit regnskab for første kvartal 2022/23 efter børsens lukketid mandag.
Analytikerne venter ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News, at Oracle i kvartalet, der sluttede med udgangen af august, har nået en justeret indtjening per aktie på 1,07 dollar - ud fra en omsætning på 11,44 mia. dollar.
Oracle stiger med 0,8 pct. til 76,54 dollar i mandagens tidlige handel efter et plus på 1,7 pct. fredag.
.\\˙ MarketWire